Riešte svoj zrakový problém skôr, ako budete na čítanie potrebovať lupu
Zrak je jeden z najdôležitejších orgánov, bez ktorého sa síce žiť dá, ale predstaviť si to vie asi len málokto z nás. Starať sa oň celý život je preto nevyhnutné a v prípade jeho zhoršenia musíme hľadať spôsoby, ako zabrániť ešte výraznejšiemu zhoršeniu. Niektoré očné ochorenia môžu končiť slepotou, iné používaním veľmi silných dioptrií či lúp na čítanie.
V prípade ďalekozrakosti hovoríme štandardne o dvoch hlavných druhoch. Prvá je taká, s ktorou sa narodíme alebo ju získame ešte v detskom veku, druhou je presbyopia, ktorej sa nevyhne nikto po štyridsiatke. Základnou korekčnou pomôckou v prípade klasickej ďalekozrakosti sú dioptrické okuliare. Pri presbyopii ide o problém zaostrovať na veľmi krátke vzdialenosti – na displej telefónu, noviny či pohľadnicu, na korekciu sa používajú okuliare na čítanie.
V štádiu, kedy už nestačia ani najsilnejšie okuliare, musí človek siahnuť po lupe. Inak text prečítať nedokáže.
Operácie sa netreba báť
Ak je lupa už súčasťou vášho života, pravdepodobne je to výsledok zlého zraku bez možnosti operácie očí alebo výsledok toho, že ste zhoršovanie zraku podceňovali, operáciu, ktorá by vám mohla pomôcť, odmietali alebo ste jednoducho nemali dosť informácií o možnostiach riešenia vášho problému.
Najmodernejšie metódy laserových operácií 3. generácie sa s pôvodnými v podstate už ani nedajú porovnať. Sú k oku maximálne šetrné, prebiehajú v lokálnej anestézii, umožňujú rýchly návrat do bežného života a sú takmer bezbolestné. Využívajú femtosekundové lasery, vďaka ktorým sú jemnejšie, rýchlejšie a s minimálnym rizikom pooperačných komplikácií.
Niektoré metódy dokážu odstrániť aj vysoké dioptrie. Napríklad ReLEx SMILE 3D dokáže pomôcť ľuďom s krátkozrakosťou až do -10 dioptrií a s astigmatizmom až do 5 cylindrov. Vysokú ďalekozrakosť zase dokáže odstrániť FEMTO Z-Prelex. Ide o najmodernejšiu metódu, pri ktorej sa pôvodná šošovka vymení za novú, umelú. Táto metóda sa zvykne aplikovať ľuďom po štyridsiatke, ktorí trpia presbyopiou. Do oka sa voperuje trifokálna šošovka, ktorá okrem presbyopie odstráni aj krátkozrakosť a ďalekozrakosť. Touto operáciou sa zároveň pacient zbaví rizika vzniku šedého zákalu – vekom podmieneného očného ochorenia, ktoré je najčastejšou príčinou slepoty vo svete.
Je potrebné tiež dodať, že výmena opotrebovanej šošovky za novú slúži aj ako prevencia pred takým zhoršením zraku na veľmi blízke vzdialenosti, pri ktorom by na čítanie pomohli už len lupy. Kým sa presbyopia zastabilizuje môže totiž prejsť aj dvadsať rokov. Dovtedy sa môže neustále vyvíjať a zhoršovať. Čím skôr sa človek rozhodne riešiť svoj problém so zrakom, tým má väčšiu šancu, že bude vhodným adeptom na operáciu.
Navyše, ak sa rozhodnete riešiť svoj zrakový problém teraz, po splnení jednoduchej podmienky získate mimoriadnu 50 % zľavu. Viac informácií nájdete na https://www.iclinic.sk/druha-vlna-vynimocnych-zliav-na-operacie-oci.
Okuliare na čítanie už nestačia? Netrápte sa, pomôcť dokážu lupy
Niektorí ľudia sa trápia so zlým zrakom celý život, pretože by im ani prípadná operácia nepomohla. Iní sa dobrovoľne rozhodli, že operáciu nepodstúpia, prípadne ju chceli absolvovať až keď už bolo neskoro. Lupy pomáhajú pri čítaní všetkým, ktorí si nedokážu pomôcť inými korekčnými pomôckami. Najčastejšie po lupách siahajú ľudia, ktorým už nestačia bežné okuliare na čítanie. Ak ste sa dostali do takého štádia, nezúfajte. Aj na používanie lupy sa dá zvyknúť.
Dôležité ale je, vybrať si tú správnu. Odporúčame vám, aby ste sa najskôr poradili so svojim očným lekárom a následne buď v optike alebo priamo v Únii pre nevidiacich. Niektoré druhy lúp sú na lekársky predpis a nemusia vyjsť vôbec draho, iné môžete mať dokonca úplne bez doplatku. Sú však aj lupy, ktorých cena sa šplhá k tisíc eurám, prípadne ešte vyššie. Ide o elektronické lupy s množstvom funkcií, ktoré dokážu narábať s textom tak, aby užívateľovi čo najviac zjednodušili čítanie. Umožňujú napríklad zvýšiť kontrast pre ešte ostrejšie videnie písmen alebo zmeniť farby písma a podkladu na také, ktoré sú pre pacienta najčitateľnejšie. Niektoré je možné okrem čítania použiť aj na písanie.
Pri výbere si tiež premyslite, ako často a ako dlho štandardne budete lupu pri čítaní využívať. Lupy, ktoré držíte v ruky sú praktické v tom, že ich môžete mať vždy pri sebe, sú kompaktné a vytiahnuť ich môžete veľmi jednoducho kdekoľvek a kedykoľvek potrebujete. Avšak, ak by ste chceli čítať dlhší text, prípadne ak potrebujete lupu pri práci, držať ju niekoľko desiatok minút či celé hodiny by ste asi nevydržali. Oveľa lepšie je v takom prípade siahnuť po lupách, ktoré sú zavesené na krku alebo ktoré sa pripevnia o špeciálny stojan.