Je modré svetlo zlé pre naše oči?
Napriek tomu, že modré svetlo môže spôsobovať množstvo rôznych zdravotných komplikácií, mnohí z nás o jeho existencii netušia. Hovorí sa o ňom relatívne málo a nakoľko ho vnímame úplne bežne ako biele svetlo, podvedome ani vedome si nijako neuvedomujeme, že by náš organizmus mohlo akokoľvek ovplyvňovať.
Faktom však je, že modré svetlo nám zhoršuje zrak a môže byť tiež príčinou nekvalitného spánku. Na druhej strane však existuje aj modré svetlo, pred ktorým sa chrániť nemusíme. Naopak, jeho pôsobenie má na náš organizmus pozitívny účinok. Ako to teda je? Ktoré modré svetlo nám škodí a ktoré je naopak prospešné? Ako sa pred nim chrániť a ako vplýva na naše oči? Dozviete sa v článku.
Nobelova cena za modré svetlo
Vo všeobecnosti rozlišujeme svetlo na viditeľné a neviditeľné. Kým pred neviditeľným ultrafialovým žiarením sa môžeme chrániť kvalitnými slnečnými okuliarmi, modré svetlo kvôli nižšej energii môže preniknúť až do sietnice oka a spôsobiť jej poškodenie.
Komponent svetla v modrofialovom pásme s vlnovou dĺžkou 390 nm až 500 nm sa nazýva vysokoenergetické viditeľné svetlo (HEV). Vlnové dĺžky od 390 nm do 440 nm sa považujú za mimoriadne kritické a pokladajú sa za jednu z možných príčin fotoretinitídy, t. j. poškodenia sietnice spôsobeného vysokoenergetickým existujúcim svetlom. (Zdroj: Zeiss)
Už v roku 2014 získal za modré svetlo Shuji Nakamura Novbelovu cenu za fyziku. Od vtedy význam a využitie modrého svetla naďalej výrazne rastie. V umelom osvetlení ho LED či úsporné žiarovky s bielym svetlom obsahujú podstatne viac ako klasické žiarovky, o stále vyššom využívaní digitálnych technológií – mobilov, tabletov, počítačov, ktoré modré svetlo vyžarujú, netreba ani hovoriť.
Nie je modré svetlo ako modré svetlo
Je potrebné rozlišovať medzi prirodzeným a umelým modrým svetlom. Najväčším producentom prirodzeného modrého svetla je slnko. Prirodzené svetlo je však pre náš organizmus veľmi dôležité. Na jednej strane už samotný fakt, že sme v exteriéri, na vzduchu, v prírode, je výbornou prevenciou pred mnohými ochoreniami a na druhej strane, modré svetlo reguluje tvorbu hormónov. Asi najvýznamnejšiu funkciu z pohľadu svetla má hormón melatonín, ktorý priamo ovplyvňuje kvalitu a dĺžku spánku. Denné modré svetlo obmedzuje jeho tvorbu a tak naše telo vie, že netreba ísť spať, ale naopak, že treba byť sústredený a pripravený na zvýšené telesné aktivity. Modré svetlo sa využíva aj pri svetelnej terapii pri príznakoch depresií či nespavosti, nakoľko dokáže prispievať k celkovej fyziologickej pohode človeka.
Na druhej strane, absorbovaním modrého svetla pred spánkom aj naďalej potláčame tvorbu melatonínu a tak môžeme mať problém zaspať, prípadne náš spánok môže byť nepokojný a krátky. Odporúča sa minimálne 1-2 hodiny pred odchodom do postele nepožívať mobil, tablet či notebook. Zároveň, pokiaľ to zariadenie umožňuje, aktivovať si režim zníženia modrého svetla.
Modré svetlo ako príčina získanej krátkozrakosti
Modré svetlo v kombinácii s pohľadmi v prevažnej miere na veľmi krátke vzdialenosti (napríklad dlhou prácou pri počítači) bez ich vyvažovania zaostrovaním do diaľky tvorí ideálnu cestu ku krátkozrakosti. Modré svetlo, ktoré vyžaruje z mobilných zariadení či počítačov, totiž poškodzuje bunky v sietnici oka a spôsobuje jeho rýchlejšie starnutie a pozeranie do blízka otupuje schopnosť zaostrovať do diaľky. Výsledkom býva získaná krátkozrakosť, ktorá je najčastejšou refrakčnou chybou v rozvinutých krajinách.
Pôsobenie modrého svetla môže byť tiež príčinou vzniku syndrómu počítačového videnia. Jeho hlavnými symptómami sú suché a podráždené oči, únava, bolesti očí a hlavy či neostré videnie.
Liečbou katarakty k odstráneniu nespavosti?
Možno to znie trochu zvláštne, ale katarakta – šedý zákal, môže byť jednou z príčin nespavosti. Tá sa vyskytuje najmä u starších ľudí a ako sme písali vyššie, pozitívnou funkciou modrého svetla je, že nášmu organizmu napovie, že je čas ísť spať. Lenže zakalená šošovka bráni vstupu modrého svetla do sietnice a tým môže spôsobiť narušenie cyklu denného a nočného režimu. Pravdou je, že zábranou pre vstup modrého svetla sú aj vnútroočné šošovky, ktorými sa katarakta lieči, avšak zakalená šošovka, okrem toho, že môže spôsobiť úplnú slepotu, absorbuje toho svetla viac.
Ak preto trpíte zhoršeným videním vplyvom prejavujúcej sa katarakty, neváhajte a podstúpte operáciu. Vybrané zákroky sú, nakoľko je šedý zákal najčastejšou príčinou slepoty vo svete, hradené zdravotnou poisťovňou, za iné – modernejšie, sa platí. My v iClinic odporúčame metódu FEMTO Z-Prelex, ktorou do očí voperujeme špičkové trifokálne šošovky. Táto metóda je vhodná pre pacientov nad 40 rokov, u ktorých sa začína prejavovať presbyopia a vďaka nej sa zbavíte problémov s videním do všetkých vzdialeností. V prípade, že kataraktou ešte netrpíte, aplikáciou umelej šošovky eliminujete riziko jej vzniku do budúcnosti.
Tip na záver: Uvedomujeme si, že dlho trvajúca pandémia ovplyvnila negatívnym spôsobom rodinné rozpočty mnohých Slovákov. Aj preto sme sa rozhodli umožniť absolvovanie vybraných metód laserových operácií výhodnejšie ako kedykoľvek predtým. O aktuálnej akcii sa viac dozviete na tomto linku.