24.11.2021Presbyopiu, inak tiež vetchozrakosť či syndróm krátkych rúk, spozná každý. Je to totiž očná vada, ktorej sa nevyhneme ani keby sme viedli ten najzdravší životný štýl. Súvisí s vekom, pričom prirodzené starnutie šošovky sa prejavuje práve stratou jej schopnosti zaostrovať na blízke predmety. Dá sa jej však pohodlne zbaviť.
Je úplne jedno, či máte zrak ako orol alebo či dioptrické okuliare nosíte už od základnej školy. Nezáleží na tom, či ste muž alebo žena, či ste beloch, černoch alebo aziat. Presbyopiu očakávajte medzi 40. – 45. rokom života. Je prirodzená a netreba sa jej báť. Akonáhle spozorujete zníženie zrakovej ostrosti na veľmi krátke vzdialenosti, neváhajte a zájdite k očnému. Ak totiž máte problém prečítať správu v mobile, článok v novinách či rozoznať tváre na fotografiách, takmer určite sa u vás začína prejavovať presbyopia.
V dnešnom článku sa dočítate:
- Aké môžu byť príčiny vzniku presbyopie
- O možnostiach korekcie presbyopie
- Že výmena šošovky vás zbaví okuliarov na všetky vzdialenosti
Presbyopia - vekom podmienená očná vada
Jednou z vlastností zdravej šošovky je jej flexibilita - pružnosť. Kruhový sval, ktorý ju obklopuje, jej zaručuje schopnosť prispôsobovať sa. Sval sa sťahuje pri zaostrovaní na blízko a uvoľňuje, keď pozeráme do diaľky. Na čím bližšie predmety zaostrujeme, tým ostrejšie je potrebné, aby sa šošovka zakrivila. Túto schopnosť však vekom stráca a postupne sa už nedokáže zakriviť tak, aby sme videli jasný obraz aj pri blízkych predmetoch.
Spravidla dochádza k presbyopii následkom starnutia, rizikovými faktormi najmä v skoršom veku sú aj iné ochorenia. Vetchozrakosť môže vzniknúť ako sprievodný jav pri cukrovke, kardiovaskulárnych ochoreniach či roztrúsenej skleróze.
Hlavným prejavom presbyopie je rozmazané videnie na veľmi krátke vzdialenosti, medzi symptómy patrí tiež bolesť hlavy a očí či rýchla únava pri vykonávaní určitých činností. Spravidla pri tých, pri ktorých je potrebné zaostrovať na blízke predmety.
Aké sú možnosti korekcie presbyopie?
Postupná strata zraku na blízke vzdialenosti môže spôsobovať problémy pri čítaní, ovládaní smartfónu, tabletu alebo pri práci na počítači. Dobrou správou je, že presbyopiu možno ľahko diagnostikovať a existuje niekoľko možností, ktoré vám pomôžu obnoviť videnie na blízko. Tri z najbežnejších spôsobov korekcie presbyopie sú:
Okuliare na čítanie
Najčastejšie sa na korekciu presbyopie používajú okuliare na čítanie. Ak už ale jedny máte kvôli krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti, ďalšie vám pripravia nové komplikácie. Striedať si a nosiť stále so sebou dvoje okuliarov je skutočne nepraktické. Predstavujú vyššie riziko, že si ich niekde zabudnete, že ich stratíte, či znehodnotíte. Spýtajte sa preto svojho očného lekára, či sú pre vás
vhodné okuliare s multifokálnymi sklami. Tie majú vstavané dioptrie do všetkých vzdialeností. Ak si na ne zvyknete, ďalšie okuliare potrebovať nebudete.
Kontaktné šošovky
Ak nechcete nosiť okuliare, môžete vyskúšať kontaktné šošovky. Podobne ako okuliare, aj kontaktné šošovky korigujú refrakčnú silu prirodzenej očnej šošovky. Výhodou kontaktných šošoviek je, že nemenia váš vzhľad a neprekážajú pri športe. Nevýhodou, že potrebujú náležitú starostlivosť a manipuláciu, niekedy môžu dráždiť rohovku a sú spojené s rizikom infekcií.
Operácia presbyopie
Ak sa nechcete obmedzovať, a chcete si užívať život s kvalitným zrakom bez okuliarov či šošoviek, odhodlajte sa na operačný zákrok. Podstatou operácie presbyopie je výmena pôvodnej šošovky za umelú. Tá má hneď niekoľko výborných vlastností. Pri správne zvolenej šošovke sa môžete zbaviť jedným zákrokom problémov so zrakom na všetky vzdialenosti. Na umelej šošovke nie je možný
vznik šedého zákalu a šošovka sa do konca vášho života neopotrebuje.
Tradičnou metódou operácie presbyopie je Prelex. Je to moderná bezbolestná metóda, vhodná aj pre pacientov, ktorí okrem presbyopie trpia tiež krátkozrakosťou. Zákrok prebieha ambulantne, pričom trvá len približne 20 minút. Už na druhý deň po operácii pociťuje pacient zlepšenie videnia, k úplnému zastabilizovaniu kvalitného zraku dochádza spravidla za niekoľko týždňov. O vhodnosti pacienta absolvovať operáciu metódou Prelex musí rozhodnúť lekár. Ten berie do úvahy okrem zdravotného stavu tiež napríklad aj štandardné pracovné či voľnočasové aktivity.
Ešte šetrnejšia, jemnejšia, bezpečnejšia a rýchlejšia ako Prelex je
metóda FEMTO Z-Prelex, ktorej podstatou je voperovanie trifokálnej šošovky druhej generácie. Výhodou je, že rezy, cez ktoré sa vkladá nová šošovka vytvára namiesto skalpela femtosekundový laser. Tým je zabezpečené ešte nižšie riziko vzniku pooperačných komplikácii a rýchlejšia rekonvalescencia. Trifokálna šošovka zabezpečí trvalé kvalitné videnie do všetkých vzdialeností, pričom metóda je vhodná aj pre ľudí trpiacich astigmatizmom.