04.04.2019Vek, diagnóza, ale aj zdravotný stav. Aj tieto faktory rozhodujú o tom, či môžete podstúpiť laserovú operáciu očí. Kritériá sú síce prísne, no ak nimi prejdete, výsledok stojí rozhodne zato. Pozrite sa, čo všetko treba splniť, aby ste mali opäť zrak ako orol.
O tom, že laserová operácia očí dokáže človeku od základu zmeniť život k lepšiemu, snáď netreba ani hovoriť. Je bezbolestná, bezpečná, rýchla, efektívna, presná a pomôže vám zbaviť sa okuliarov raz a navždy. Navyše, hneď po zákroku môžete ísť domov a ani rekonvalescencia netrvá dlho, lebo zvyčajne už na druhý deň môžete vyraziť do školy či do práce. A najväčšou výhodou je to, že opäť budete mať zrak ako orol. Jednoducho, pozitív je naozaj neúrekom, a táto investícia prináša pre mnohých priam nevyčísliteľnú hodnotu.
Ako to však už býva, všetko má svoje ale... A platí to aj pre očnú mikrochirurgiu. Zákrok totiž nemusí byť vhodný úplne pre každého, kto nosí okuliare, v niektorých prípadoch by dokonca mohol spôsobiť viac škody ako osohu. Za akých okolností teda nie ste vhodným kandidátom na laserovú operáciu očí?
Prísne kritériá
Na väčšinu dioptrických chýb existuje viacero spôsobov liečby. Či už ide o dočasnú korekciu zraku alebo trvalé odstránenie chyby či ochorenia. Treba však rátať aj s tým, že na niektoré, bohužiaľ, riešenie neexistuje. O všetkom rozhodujú predovšetkým podrobné výsledky predoperačných vyšetrení, ktoré poskytuje každá certifikovaná očná klinika. A kritériá sú naozaj prísne, pretože sa zisťuje napríklad aj to, aká je hrúbka vašej očnej rohovky.
Jednou z podmienok, na ktorú oční lekári prihliadajú, je vek samotného pacienta. Vo všeobecnosti platí, že pacient by mal mať minimálne 18 rokov, pretože do dovŕšenia tohto veku sa ľudské oko ešte stále vyvíja a môže sa meniť aj samotný zrak. Naopak, laserový zákrok v strednom veku, čiže okolo štyridsiatky, už pri niektorých očných vadách nemusí priniesť optimálny výsledok.
Prvoradé je zdravie
Laserová operácia očí sa v súčasnosti používa najčastejšie pri korekcii ďalekozrakosti či krátkozrakosti. Čo sa týka ďalekozrakosti, tá sa dá odstrániť u pacientov, ktorí nosia okuliare na čítanie do štyroch dioptrií. V prípade krátkozrakosti možno vykonať zákrok až do dvanástich dioptrií, no vo väčšine prípadov sa k tomuto kroku pristupuje do siedmich či ôsmich dioptrií. Korekcia vyšších dioptrických chýb sa zvyčajne vykonáva pomocou tzv. fakických šošoviek, ktoré sú šetrnejším a zároveň bezpečnejším riešením.
Laserovými lúčmi však možno odstrániť aj iné očné choroby, a to napríklad astigmatizmus, ktorý ovplyvňuje pozeranie do blízka aj do diaľky. Veľkou výhodou je aj to, že očný lekár dokáže počas zákroku odstrániť aj viacero očných diagnóz naraz.
Individuálny stav
Ponúknuť univerzálne indície, podľa ktorých zistíte, či je operácia očí pre vás určená, alebo nie, je nemožné. Na rozhodnutie lekára o vhodnosti operácie vplýva množstvo výsledkov vyšetrení, ktoré odhalia napríklad váš vnútroočný tlak či hrúbku rohovky. Nehovoriac o tom, že o všetkom v prvom rade rozhoduje váš celkový zdravotný stav.
Ďalšie dôkladné predoperačné vyšetrenia môžu následne rozhodnúť o výbere konkrétnej metódy operácie očí. Určite však treba rátať s tým, že vám tieto testy nebudú robiť až v deň zákroku. Očnú kliniku tak musíte navštíviť viackrát a spolu s lekármi sa uistíte o tom, že je všetko v poriadku a zákrok môžete podstúpiť. Vaše zdravie a bezpečnosť sú totiž prvoradé.
[:]