16.04.2020
Nový koronavírus SARS-CoV-2 doslova mení svet, vrátane ľudí a ich správania sa. Niektoré krajiny zvládajú epidémiu lepšie, iné horšie, odborníci sa však zhodujú, že najdôležitejším v boji proti vírusu je zodpovednosť. Nosenie rúšok a hygiena sú základom. Čo ale oči? Mali by sme si chrániť aj tie? Ako?
V tomto článku sa dozviete:
- že infikovať sa koronavírusom je možné aj cez oči
- ako si chrániť zrak, aby sme čo najviac znížili riziko nakazenia sa
Pozor na oči, sú jednou z niekoľkých rizikových ciest pre vstup koronavírusu do tela
O novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý je príčinou ochorenia COVID-19, sa v posledných týždňoch toho napísalo už skutočne veľa a nové články pribúdajú niekoľkokrát denne. Vieme, že vírus sa prenáša z človeka na človeka najmä prostredníctvom kvapôčok, keď nakazený kýchne či zakašle. Z tohto dôvodu je v boji proti šíreniu nákazy nosenie rúšok alfou a omegou.
Vieme tiež, že vírus dokáže určitý čas prežiť vo vzduchu a zároveň, že sa vie udržať aj na predmetoch. A to, v závislosti od materiálu, až niekoľko hodín. Dezinfekcia predmetov, ale aj dôkladná hygiena, najmä rúk, musí byť pre každého z nás úplnou samozrejmosťou. Dotykom s infikovaným predmetom sa nám totiž vírus môže dostať na ruky a následne si ho veľmi jednoducho môžeme preniesť do tela pošúchaním úst, nosa či očí.
Kým o ochrane úst a nosa sa hovorí relatívne často, na oči sa akosi zabúda. Len málokto vie, že vírus sa môže slzami dostať z nechránenej časti oka do nosnej sliznice a z nej následne vdýchnutím až do pľúc. Chrániť si oči pred dotykom, ale aj vonkajším prostredím, je preto podobne dôležité, ako si chrániť nos či ústa.
Najlepšou ochranou očí sú slnečné okuliare
Ak sme ešte pred niekoľkými týždňami videli človeka, ktorý nosil slnečné okuliare aj počas zamračeného počasia či v tmavých miestnostiach, možno sme sa mu v duchu vysmievali. Ak takého človeka uvidíme v aktuálnej situácii, môžeme povedať, že ten človek je zodpovedný k svojmu zdraviu. Bez ohľadu na to, či nosí okuliare cielene kvôli ochrane pred vírusom, alebo či sa pred ním chráni nevedomky, nosením okuliarov kvôli imidžu. Okuliarmi totiž eliminuje riziko, že sa infikuje nebezpečným koronavírusom cez oči zo vzduchu či dotykom.
Noste preto okuliare, ak je to možné, nielen v exteriéri, ale aj v interiéri. Neskladajte si ich v prostriedkoch verejnej dopravy, v práci, v obchode, vo výťahu ani v čakárni u lekára.
Samozrejme, v ochrane proti vírusom plnia podobnú funkciu ako slnečné okuliare aj dioptrické okuliare, tie však predstavujú zároveň viacero rizík.
Znížiť riziko nákazy môže aj operácia očí
Najväčšie riziko z pohľadu možného infikovania sa koronavírusom spočíva v prípade dioptrických okuliarov v tom, že s nimi počas dňa príliš často manipulujeme. Mnohokrát ich skladáme a opäť zakladáme a nie je reálne, aby sme si pritom vždy aj umyli ruky. Tým zvyšujeme pravdepodobnosť, že si na ne z neumytých rúk prenesieme vírus. Alebo naopak, že si vírus, ktorý sa na okuliare zachytil z vonkajšieho prostredia, prenesieme na ruky. A následne cez ruky do nosa či očí.
Ešte väčšie riziko číha na ľudí, ktorí potrebujú viacero druhov okuliarov. Ak trpí krátkozraký človek zároveň aj presbyopiou, počas dňa si vymieňa okuliare do diaľky s tými na čítanie. Ak k tomu pripočítame ešte aj slnečné okuliare, má v podstate trojnásobné riziko, že si prenesie vírus z okuliarov na ruky či na tvár.
Veľké riziko predstavujú tiež kontaktné šošovky. Jednak nechránia oči pred priamym zásahom vírusom, jednak si v prípade slzenia či svrbenia úplne automaticky, bez toho, aby sme si to uvedomovali, šúchame oči aj neumytými rukami. Ak na nich máme vírus, na ceste do nášho tela mu nič nebráni.
Z tohto pohľadu môže pomôcť operácia očí. Vďaka nej sa človek dokáže zbaviť všetkých druhov dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek a na ochranu očí mu budú stačiť len slnečné okuliare. Nakoľko laserová operácia očí je vykonávaná ambulantne, s minimálnymi pooperačnými komplikáciami a veľmi rýchlou rekonvalescenciou (pri najmodernejších metódach sa k bežnému životu vrátite už za 1-2 dni), môže byť ideálnou voľbou aj v aktuálnej situácii.
Dezinfikovať treba aj okuliare
Okuliare nás počas nosenia chránia pred priamym zásahom vírusom. Aby však bola ochrana skutočne efektívna, o okuliare sa treba starať. Je potrebné si totiž uvedomiť, že vírus dokáže prežiť aj na ráme či na sklách. Z toho dôvodu je veľmi dôležité si okuliare dezinfikovať, podobne ako kľučky, vodovodné batérie a iné predmety v domácnosti. Ideálne niekoľkokrát za deň, minimálne však vždy po ich zložení.
Výhodou slnečných okuliarov je, že s nimi manipulujeme podstatne menej ako s dioptrickými. Väčšinou si ich skladáme pri príchode domov či do práce - čiže vtedy, keď si zároveň umývame aj ruky a zakladáme až keď opäť odchádzame von. Ak si preto zvykneme čistiť si slnečné okuliare popri umývaní rúk, môžeme tým znížiť riziko prenosu vírusu z okuliarov na ruky. Na dezinfekciu odporúčame používať dezinfekčné prostriedky, ktoré sú vhodné na čistenie skiel a rámov slnečných okuliarov.