Alergia s nádchou a kontaktné šošovky spolu neladia

12.10.2020

 

Opuchnuté viečka, zvýšená tvorba očného sekrétu, začervenané oči, svrbenie. Alergici tieto ťažkosti poznajú veľmi dobre a stretávajú sa s nimi pravidelne. V závislosti od druhu alergie niektorí počas určitých období, iní po celý rok. Ešte zložitejšie to prežívajú ľudia s očnými vadami. Nosenie kontaktných šošoviek predstavuje problém. Existuje riešenie? 

Sledovanie alergénov má zmysel

Vedeli ste, že alergia patrí medzi TOP 5 najrozšírenejších civilizačných ochorení v rozvinutých krajinách? A že u detí do 18 rokov dokonca medzi TOP 3? Ak niektorú z alergií máte, uveríte týmto číslam veľmi ľahko. Ak nie, pravdepodobne vás tento údaj prekvapil. Ak k tomu pridáme, že každá druhá alergia sa prejavuje aj na očiach, je jasné, že nadmerné slzenie, opuchy či začervenanie očí pravidelne trápia značnú časť našej populácie. A to ešte nehovoríme o klasickej nádche z prechladnutia.

Nie je to tak dávno, čo sa k jedlám v jedálnych lístkoch reštaurácií dostali aj malé číslice označujúce alergény, ktoré daný pokrm obsahuje. Vajcia, mlieko, lepok či orechy patria medzi najčastejšie alergény, ktoré do nášho tela prijímame potravou. Ďalšiu skupinu alergénov tvoria jedy z bodnutia hmyzom, častá je tiež intolerancia na vybrané lieky. Asi najznámejšia je však senná nádcha – alergia na peľ. A práve tie sa najčastejšie prejavujú aj na očiach. Nadmerné slzenie či opuchy viečok dokážu počas alergického obdobia v kombinácii so smrkaním poriadne skomplikovať život.

Ak by sme chceli definovať alergickú reakciu, jednoducho sme ju opísali ako neštandardnú reakciu ochranného mechanizmu organizmu vyvolanú stretom s alergénom. Alergén sám o sebe nie je pre telo nebezpečný a väčšina ľudí prijíma alergény bez toho, aby im to spôsobovalo akékoľvek problémy. Alergici však trpia a snažia sa hľadať spôsoby, ako čo najviac znížiť riziko kontaktu s alergénom, na ktorý sú alergickí. Niektorým alergénom je možné sa vyhnúť, napríklad ich sledovaním v konzumovaných potravinách či pri výbere liekov, pred inými nie je možné utiecť. Medzi také patria práve pele z kvetov či drevín. Aj pri nich však existujú spôsoby, ako znížiť riziko ich pôsobenia.   

Pomáhajú správy o koncentrácii alergénov v ovzduší aj obmedzenie nosenia kontaktných šošoviek 

V prípade, že trpíte sennou nádchou, pravdepodobne ste si už zvykli sledovať správy o koncentrácii peľov v ovzduší. Najvýraznejšie sa senné nádchy prejavujú v jarnom či letnom období a existuje niekoľko spôsobov, ako sa im aspoň čiastočne vyhnúť.

Obmedzte pohyb v exteriéri – základným pravidlom je zdržiavať sa von počas hlavnej sezóny vášho alergénu čo najmenej. Mnohým pomáha pobyt pri mori a tak, ak máte možnosť, akonáhle začnete pociťovať prvé príznaky alergie skúste si spraviť dovolenku. Taktiež sa odporúča chodiť von po daždi, keď je koncentrácia peľu v ovzduší nižšia ako za pekného počasia. 

Odložte kontaktné šošovky – kontaktné šošovky predstavujú počas očných alergií hneď niekoľko rizík. Zachytáva sa na nich peľ spoločne s inými alergénmi zo vzduchu a tie sa potom pri manipulácii môžu dostať do oka. Jednak prenosom zo samotnej šošovky, jednak z rúk, ktorými šošovku chytáme. Známe sú tiež alergie na šošovky, ktoré vznikajú vplyvom usadenín proteínov na povrchu šošovky. Riziko alergických reakcií je najväčšie u astmatikov a pacientov so sennou nádchou. Počas alergického obdobia sa preto odporúča šošovky vysadiť a nahradiť ich dioptrickými okuliarmi alebo používať jednodňové šošovky, na ktorých sa proteíny ani alergény nestihnú usadzovať.   

Zabezpečte si špeciálne okuliare – existujú slnečné aj dioptrické okuliare, ktoré eliminujú riziko, že sa vám dostane peľ do očí. Tieto okuliare majú kryt aj z bočnej strany a oči sú tak pred alergénmi chránené. Pre ľudí, ktorí však nie sú zvyknutí nosiť okuliare, môže byť problémom si zvyknúť. Sú totiž podstatne nepraktickejšie ako šošovky a pri vykonávaní určitých športov aj nebezpečné. 

Po laserovej operácii sa vám uľaví

Ako sme písali vyššie, ešte výraznejšie problémy počas alergických reakcií prejavujúcich sa na očiach, mávajú alergici s očnými vadami. Nosenie dioptrických okuliarov kvôli krátkozrakosti či ďalekozrakosti ich môže výrazne obmedzovať a kontaktné šošovky sa odporúča počas alergie vysadiť  alebo nahradiť drahšími jednodňovými. 

Problémy so zrakom dokáže natrvalo vyriešiť iba laserová operácia očí. Laserová operácia síce nedokáže vyliečiť alergiu, ale pomáha k podstatne komfortnejšiemu zvládaniu jej priebehu. Znižuje riziko opakovaného prenosu alergénov cez šošovky a zabezpečí dobrý zrak aj počas činností, pri ktorých predstavujú dioptrické okuliare riziko zranenia. U ľudí so zdravým zrakom je zároveň pohodlnejšia aj aplikácia antialergických očných kvapiek.