Dioptrické okuliare – ako si správne vybrať

09.11.2020
Dioptrické okuliare – návod ako si správne vybrať

Výber dioptrických okuliarov je pre niektorých ľudí výzvou. Nasledujúce pravidlá vám pomôžu nájsť perfektné dioptrické okuliare, ktoré zodpovedajú vašim potrebám, vášmu vzhľadu a životnému štýlu.

Dioptrické okuliare vyberajte podľa odporúčania očného lekára

Základným a z pohľadu zraku najdôležitejším pravidlom je vyberať okuliare s dioptrickými sklami podľa odporúčania, resp. predpisu očného lekára. Oftalmológ alebo optometrista vám spraví komplexné vyšetrenie zraku, na základe ktorého zistí, akú očnú vadu či chorobu máte a čo je jej príčinou. Následne odporučí spôsob riešenia. V prípade, že sa rozhodnete pre dioptrické okuliare, lekár vám napíše presné hodnoty, na základe ktorých optika vyrobí sklá. Slovíčko „vyrobí“ je veľmi dôležité. Sklá by mali byť robené na mieru. Dôvodov je hneď niekoľko. Často sa napríklad stáva, že každé oko potrebuje inú dioptriu, z čoho vyplýva, že budete potrebovať iné sklo pre ľavé a iné pre pravé oko. Zároveň, môže sa stať, že okrem krátkozrakosti trpíte aj presbyopiou. V takom prípade môžu byť riešením okuliare s multifokálnymi sklami.

A tie budete na pultoch drogérií či benzínových staníc hľadať márne. Okrem toho, že „hotové“ okuliare len ťažko budú spĺňať požiadavky, ktoré predpísal očný lekár, ani materiály, z ktorých sú vyrábané, nepatria medzi tie kvalitnejšie. Ako trvalé riešenie ich kúpu neodporúčame. Nevhodné sklá môžu byť príčinou ďalšieho zhoršovania zraku a zároveň tiež spôsobovať bolesti hlavy, únavu a podobne. Na druhej strane, ak sa vám stane, že si vaše okuliare niekde zabudnete alebo ich zničíte, ako dočasné riešenie môžu dobre poslúžiť aj dioptrické okuliare z benzínovej pumpy či drogérie.

Pri výbere skiel vezmite do úvahy všetky refrakčné chyby

Už v predchádzajúcom bode sme načrtli možnosť, že budete potrebovať okuliare, ktoré korigujú viacero očných vád. Najčastejším prípadom je, že sa ku krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti po štyridsiatke pridá aj presbyopia - problém so zaostrovaním na veľmi blízke predmety. V tom prípade máte tri možnosti.

1. Prvou je nosenie a striedanie viacerých druhov okuliarov, napríklad okuliarov do diaľky kvôli krátkozrakosti a okuliarov na čítanie kvôli presbyopii. Toto riešenie je asi najnepraktickejšie, nakoľko pri sebe musíte mať stále dvoje okuliarov. Ak k nim pridáte ešte aj slnečné, budete asi potrebovať samostatnú tašku len na okuliare...

2. Druhou možnosťou je zaobstarať si okuliare s multifokálnymi sklami. Tie sú tvorené tromi zónami – jednou pre pozeranie do diaľky, druhou na blízko a treťou na čítanie. Takýto druh okuliarov je praktickejší, ale zvyknúť si na ne nedokáže každý a taktiež ani nie sú vhodné pre každého.

3. Tretím riešením je podstúpenie laserovej operácie očí, ktorou sa zaoberáme v závere článku.

Po laserovej operácii sa vám uľaví

Ako sme písali vyššie, ešte výraznejšie problémy počas alergických reakcií prejavujúcich sa na očiach, mávajú alergici s očnými vadami. Nosenie dioptrických okuliarov kvôli krátkozrakosti či ďalekozrakosti ich môže výrazne obmedzovať a kontaktné šošovky sa odporúča počas alergie vysadiť alebo nahradiť drahšími jednodňovými.

Problémy so zrakom dokáže natrvalo vyriešiť iba laserová operácia očí. Laserová operácia síce nedokáže vyliečiť alergiu, ale pomáha k podstatne komfortnejšiemu zvládaniu jej priebehu. Znižuje riziko opakovaného prenosu alergénov cez šošovky a zabezpečí dobrý zrak aj počas činností, pri ktorých predstavujú dioptrické okuliare riziko zranenia. U ľudí so zdravým zrakom je zároveň pohodlnejšia aj aplikácia antialergických očných kvapiek.

O vhodnom dizajne dioptrických okuliarov sa poraďte v optike

Ak sa rozhodnete pre dioptrické okuliare, využite ich dizajn vo svoj prospech. Je potrebné si uvedomiť, že ak musíte nosiť okuliare, stanú sa dôležitou súčasťou vášho výzoru. Na výbere správneho tvaru či materiálu, z ktorých sú vyrobené, si dajte záležať.

Profesionál v optike vám poradí, ktorý druh rámu sa ideálne hodí k vašej tvári či k vášmu účesu. Iný rám sa hodí k oválnej tvári, iný k podlhovastej. Inak vyniknú niektoré okuliare pri dlhých vlasoch, inak pri krátkych a rozdiel je tiež, či preferujete dokonale vyžehlené vlasy alebo bujné brčky.

Poradiť vám môže tiež stylista. Kvalitný stylista bude okrem tvaru tváre posudzovať aj váš celkový štýl obliekania, vaše zamestnanie či koníčky. Samozrejme však platí, že aj pri výbere dioptrických okuliarov musíte mať hlavné slovo vy. S tvarom okuliarov sa musíte stotožniť, nesmú vás tlačiť či inak omínať, musíte sa pri ich nosení cítiť komfortne. Ideálne je, ak také nájdete medzi tými, ktoré poradí stylista či optik.

Potrebujete dioptrické okuliare na šport či proti slnku? Nezabudnite na to

Vedeli ste, že existujú aj dioptrické okuliare na šport či s ochranou proti slnku? Opýtajte sa v predajni a nechajte si poradiť. Ak musíte nosiť dioptrie počas celého dňa, klasické slnečné okuliare môžete nosiť len v prípade, ak máte pod nimi kontaktné šošovky. Sú však dioptrické okuliare, ktoré umožňujú aj ochranu pred slnečnými lúčmi.

  • Prvou možnosťou je upevniť si na okuliare tmavé klapky. Toto riešenie je síce relatívne lacné, ale určite nie moderné či štýlové.
  • Druhou alternatívou je zakúpiť si ďalšie okuliare – s permanentne tmavými sklami. Tie môžete nosiť počas slnečných dní a meniť si ich s hlavnými okuliarmi. Výhodou je, že dizajn takýchto okuliarov si môžete zvoliť podľa vášho gusta či aktuálnych trendov.
  • Treťou možnosťou, pravdepodobne najpraktickejšou, je zaobstarať si okuliare so samozafarbovacími sklami. Tie dokážu meniť farbu skiel podľa intenzity slnečných lúčov, takže nebudete musieť meniť okuliare podľa aktuálneho počasia.

Hlavným rozdielom medzi športovými dioptrickými okuliarmi a bežnými je, že sú vyrobené z odolnejších bezpečnostných materiálov. Napriek tomu, ak je to možné, zaobstarajte si na športovanie radšej kontaktné šošovky, prípadne absolvujte operáciu očí.

Neinvestujte do okuliarov, porozmýšľajte nad operáciou

Kvalitné okuliare nie sú lacnou záležitosťou. V prípade, že ich poškodíte či stratíte, musíte investovať znova. Zároveň, ako sme písali vyššie, ich nosenie a striedanie je nepraktické a vyhovuje asi len málokomu. Faktom je, že život bez okuliarov je podstatne jednoduchší a tak sme sa ako alternatívu k nim rozhodli do bonusového pravidla zaradiť možnosť laserovej operácie očí. Aktuálne sú špičkou operačné metódy tretej generácie, ktoré sú v ponuke aj v našej očnej klinike. Na rozdiel od starších metód, tie najnovšie vykonávajú korekciu zraku priamo vo vnútri rohovky, vďaka čomu sú k oku podstatne šetrnejšie. Operácia trvá len pár minút a je bezbolestná. K bežnému životu sa pri niektorých metódach vrátite už na ďalší deň po operácii.

Jedným zákrokom, napríklad metódou FEMTO Z – Prelex, sa dokážete zbaviť všetkých druhov dioptrických okuliarov aj rizika vzniku šedého zákalu.