Okuliare na čítanie, alebo keď nám už zrak neslúži ako kedysi

13.05.2019Všimli ste si na sebe, že v poslednej dobe pri čítaní pociťujete potrebu oddialiť čítaný text od očí? S pribúdajúcim vekom to nie je nič výnimočné, po štyridsiatke je to priam takmer pravidlo. Zrejme už aj vaše oči dobehla vetchozrakosť. Okuliare na čítanie, alebo keď nám už zrak neslúži ako kedysi

Prečítať si zloženie výrobku v potravinách, vyplniť dokument na úrade, ale aj oddýchnuť si pri knihe nemusí byť po štyridsiatke už také pohodlné ako predtým. So stúpajúcim vekom sa menia aj schopnosti našich očí a treba sa tomu prispôsobiť. A tým nemáme na mysli naťahovanie rúk, aby ste si čítaný text oddialili od očí, pretože sa vám tak vníma ľahšie.

Presbyopia, oslabenie zraku po štyridsiatke

Očné ochorenie, ktoré sa u kohokoľvek môže objaviť s pribúdajúcim vekom a spôsobuje problémy s videním na krátku vzdialenosť, odborne nazývame presbyopia. Šošovka vášho oka s časom jednoducho prirodzene stratí svoju pružnosť a má problém odčítať blízke predmety. Tie oko vníma stále viac rozmazane, až to môže vyústiť k nepríjemným pocitom únavy, bolestí hlavy či dokonca závratov. Tak ako iné očné vady, aj presbyopiu je potrebné liečiť, inak sa váš zrak bude stále viac zhoršovať. Aj preto si môžete všimnúť, že ak riešenie tohto problému dlhšie odkladáte, musíte ruky s čítaným textom naťahovať stále ďalej. Žartuje sa, že jedného dňa ich už skrátka budete mať krátke, no namiesto vtipov je lepšie hľadať skutočné riešenia.

3 spôsoby, ako riešiť presbyopiu

1. OKULIARE:

Keď vám očný lekár diagnostikuje presbyopiu, predpíše vám dioptrické okuliare. Tie môžu byť pre niekoho bezproblémovým riešením, no najmä pre ľudí, ktorí po celý život nemali starosti s očami, môže byť ťažké si na tento doplnok privyknúť. Mnohí si preto tieto okuliare nasadzujú iba vtedy, keď niečo potrebujú prečítať – aj preto sa im všeobecne vraví „okuliare na čítanie“. Dioptrické okuliare vám pomôžu zlepšiť schopnosť vidieť v zornom poli asi na pol metra, čo je vzdialenosť potrebná práve na čítanie či na prácu s rukami. Ak okrem presbyopie máte aj inú očnú vadu, napríklad krátkozrakosť (problém vidieť vzdialené predmety), predpíše vám lekár multifokálne okuliare, ktoré budete musieť nosiť počas celého dňa.

2. ŠOŠOVKY:

Ak patríte k ľuďom, ktorí si na rámy okuliarov na svojom nose nedokážu zvyknúť, riešením pre vás môžu byť kontaktné šošovky. Fungujú rovnako ako sklá okuliarov, no umožňujú bežný deň prežívať pohodlnejšie, pretože vám nebránia napríklad v rôznych športoch či aktivitách, prípadne si bez problémov môžete nasadiť slnečné okuliare, čo by ste s dioptrickými okuliarmi nedokázali. Nevýhodou očných šošoviek sú pocity suchých očí či rezania, ktoré mnohým ľuďom spôsobujú. Na tie by ste si mali dávať obzvlášť veľký pozor, aby ste si nepodráždili očnú rohovku a nespôsobili si očný zápal. Zároveň rovnako ako pri okuliaroch, nejde o odstránenie presbyopie, iba jej korekciu, resp. korekciu vnímania objektov.

3. OPERÁCIA OČÍ:

Existuje aj trvalé riešenie, ktoré vás vetchozrakosti dokáže zbaviť úplne. Je ním operácia očí, ktorú v kvalitných očných klinikách nájdete pod názvom PRELEX. Ide o zákrok, pri ktorom chirurg vymení vašu pôvodnú – vekom opotrebovanú šošovku za umelú, ktorá vo vašom oku zostane trvalo implantovaná. Umelá šošovka vám stopercentne skoriguje vnímanie okolitého sveta a nemusíte sa trápiť obmedzeniami, ktoré sprevádzajú nosenie okuliarov či šošoviek. Zákrok je absolútne bezpečný a pohodlný a sprievodné vyšetrenia vám dajú stopercentnú istotu nielen čo sa týka riešenia problému s presbyopiou, ale aj celkového stavu vášho zraku.