Presbyopia postihne aj vás. Ste pripravení?

14.01.2021
Tip na vianočný darček? Operácia očí s mimoriadnou zľavou vo výške 1 000 €

Máte tesne po štyridsiatke a začínate zisťovať, že zaostriť na veľmi blízke predmety vám robí čoraz väčšie problémy? Nemusíte sa obávať. Je to prirodzené, s najväčšou pravdepodobnosťou sa u vás začína prejavovať presbyopia. Presbyopia je očná vada, ktorá postihne každého, obvykle medzi 40.-45. rokom života. Základnou korekčnou pomôckou sú okuliare na čítanie, existuje však aj možnosť, ako sa ich noseniu vyhnúť.

Pojem presbyopia je odvodený od gréckych slov presbys (starý človek) a ōps (zrak).

Medzi ľuďmi je známa tiež ako starecká vetchozrakosť či syndróm krátkych rúk.  Môže byť obmedzujúca v zamestnaní, pri domácich prácach, športovaní či šoférovaní.

V dnešnom článku sa dočítate:

  • Čo je presbyopia a aké sú príčiny jej vzniku
  • Ako sa prejavuje vetchozrakosť
  • Či a ako je možné sa zbaviť presbyopie natrvalo

Čo je to presbyopia a čo je príčinou jej vzniku

Ľudská šošovka vekom starne a stráca svoju pružnosť, následkom čoho nie sme bez korekčnej pomôcky schopní prečítať správu na displeji mobilného telefónu či článok v časopise. Presbyopiu je tak možné definovať ako postupnú stratu schopnosti očí zaostrovať na blízke objekty. Je to prirodzená, avšak často nepríjemná súčasť starnutia. Jej nástup je spravidla badateľný od začiatku do polovice 40. rokov a stále sa zhoršuje až do veku 65 rokov.

Presbyopia sa začína prejavovať najskôr u ľudí, ktorí trpia ďalekozrakosťou, neskôr u ľudí bez iných refrakčných chýb a najneskôr u krátkozrakých ľudí.

Najčastejšími faktormi, ktoré vplývajú na vznik presbyopie sú:

  • vek
  • iné ochorenia – presbyopia môže vzniknúť aj u pacientov mladších ako 40 rokov, napríklad následkom cukrovky, roztrúsenej sklerózy či kardiovaskulárnych ochorení
  • užívanie niektorých druhov liekov

Keď sa začnú prejavovať symptómy presbyopie, návštevu lekára neodkladajte

Ak ste si všimli, že na prečítanie textu máte tendenciu dávať si knihu, časopis či telefón čo najďalej od tela – a máte pocit, ako by ste mali stále krátke ruky, mali by ste čím skôr navštíviť lekára a podstúpiť komplexné vyšetrenie zraku. Pravdepodobne sa u vás začína prejavovať presbyopia. Práve rozmazané videnie na blízke predmety je jej hlavným príznakom, prejavovať sa však môže tiež nadmernou únavou či bolesťami očí a hlavy po vykonávaní určitých činností, ktorých podstatou je sústredenie sa a zaostrovanie na blízko. Typickými príkladmi sú čítanie, šitie, kreslenie, práca na počítači, hranie sa na mobile či tablete a podobne.

Ako sa zbaviť presbyopie

Výnimočnosť presbyopie spočíva v tom, že jej nemožno predísť. Na jej riešenie existujú dve možnosti. Prvou je zaobstarať si okuliare na čítanie, druhou absolvovať laserovú operáciu očí.

Okuliare

Faktom je, že zvykať si na nosenie okuliarov môže byť náročné. Najmä, ak ste doteraz okuliare nepotrebovali. A na druhej strane, tým z vás, ktorí už dioptrické okuliare na diaľku či do blízka máte, pribudnú ďalšie, čo tiež nie je práve najpraktickejšie. Riešením môžu byť dioptrické okuliare s multifokálnymi sklami, v ktorých sú zabudované dioptrie na krátke, stredné aj ďaleké videnie. Tie však nie sú vhodné pre každého. Neodporúčajú sa napríklad ľuďom s migrénami či s problémami s krčnou chrbticou. Niektorí ľudia si na multifokálne okuliare zvyknú relatívne rýchlo, iní nikdy.

Laserová operácia očí

Ak si chcete užívať život bez akýchkoľvek zrakových obmedzení, jedinou možnosťou je laserová operácia, ktorej podstatou je výmena opotrebovanej šošovky za novú, umelú.

Najmodernejšou operačnou metódou súčasnosti na odstránenie presbyopie je FEMTO Z-Prelex, ktorá je vylepšenou verziou tradičnej metódy Prelex. Je rýchlejšia, jemnejšia a šetrnejšia. Pri operácii sa využíva špičkový femtolaser od švajčiarskej spoločnosti Ziemer s označením FEMTO LDV Z8, ktorý nahrádza ostré operačné nástroje. Vďaka nemu je zákrok bezbolestný, s nižším rizikom pooperačných komplikácií ako sú syndróm suchého oka, zápaly očí či zhoršené nočné videnie a šetrnejší k rohovke. Výhodou FEMTO Z-Prelex je tiež kratšia doba rekonvalescencie.

Počas zákroku je pacientovi voperovaná trifokálna šošovka, ktorá natrvalo koriguje krátkozrakosť, ďalekozrakosť aj presbyopiu. Umelá šošovka zároveň pôsobí ako jediná spoľahlivá prevencia pred vznikom šedého zákalu, ktorý je vo svete najčastejšou príčinou slepoty. Operácia sa vykonáva ambulantne a trvá približne 30 minút.