18.05.2022Pravdepodobne sa nenájde veľa ľudí, ktorí by sa už niekedy nestretli s pojmom dioptrie. O niečo náročnejšie by asi bolo vysvetliť, čo sú to cylindre. V dnešnom článku vysvetlíme rozdiel medzi cylindrami a dioptriami, prezradíme, ktoré očné vady sa vyjadrujú v cylindroch a ktoré v dioptriách a poradíme, ako sa ich natrvalo zbaviť.
Dioptria určuje optickú mohutnosť pre ostré videnie
Dioptrie v receptoch od očného lekára nájdete pod značkou dpt alebo D. Pri vyšetrení sa zisťuje, aké dioptrie musí mať pacient v korekčných pomôckach, aby videl ostro. Inými slovami, dioptrie vyjadrujú mieru poškodenia zraku pri krátkozrakosti alebo
ďalekozrakosti. Presnejšie povedané,
určujú plusovú alebo mínusovú odchýlku od optickej mohutnosti zdravého oka. Tá je na úrovni približne 60 dioptrií, čo je ekvivalentom ohniskovej vzdialenosti cca 17 mm.
Dioptrie aj cylindre pri refrakčných vadách
Dioptrie aj cylindre určujú, ako treba pomôcť oku pacienta s refrakčnou vadou, aby videl ostro. Kým o dioptriách hovoríme pri krátkozrakosti a ďalekozrakosti, cylindre sa používajú ako hodnota
pri astigmatizme.
Krátkozrakosť a ďalekozrakosť sa vyznačujú tým, že ohnisko, t.j. miesto, kde sa spájajú svetelné lúče po dopade do oka, sa nenachádza na sietnici. Čím ďalej od sietnice je, tým rozmazanejšie je videnie.
V prípade, že sa ohnisko nachádza pred sietnicou, hovoríme o
krátkozrakosti (odborne myopia). Pre zabezpečenie ostrého videnia je potrebné ohnisko „posunúť“ dozadu
mínusovými dioptriami v dioptrických okuliaroch alebo konkávnymi kontaktnými šošovkami.
Plusové dioptrie potrebujú pacienti trpiaci ďalekozrakosťou. Tí vidia bez problémov do diaľky, problém im robí zaostrovanie do blízka. Príčinou je ohnisko nachádzajúce sa vzadu za sietnicou.
Dioptrické okuliare alebo konvexné kontaktné šošovky korigujú zrak tým, že ohnisko posúvajú smerom dopredu k sietnici.
Iným prípadom je refrakčná vada astigmatizmus. Na rozdiel od ďalekozrakosti a krátkozrakosti nevzniká v oku jedno ohnisko, ale hneď niekoľko. Dôvodom je nepravidelný tvar šošovky, ktorý spôsobuje, že lúče dopadajúce do oka nejdú rovnobežne, ale lámu sa v rôznych bodoch. Preto je potrebné korekčnými pomôckami s
torickými šošovkami meniť smer lúčov.
Rozsah astigmatizmu sa udáva v cylindroch. Spravidla je astigmatizmus sprevádzaný krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou.
Korekčné pomôcky alebo laserová operácia
Základným riešením pre refrakčné vady sú korekčné pomôcky. V detskom veku je zraková korekcia obmedzená takmer výlučne na dioptrické okuliare. Neskôr k nim pribudne možnosť používania kontaktných šošoviek. V dospelosti má pacient možnosť
podstúpiť laserovú operáciu očí a zbaviť sa ňou natrvalo problémov so zrakom a zároveň aj korekčných pomôcok.
Je však potrebné dodať, že aj laserová operácia nie je vhodná pre každého. A rovnako tak ani každá operačná metóda. O vhodnosti tej-ktorej metódy rozhoduje lekár na základe komplexného očného vyšetrenia.
Približne do štyridsiatky sa odporúčajú spravidla metódy, pri ktorých dochádza ku korekcii očnej vady na rohovke. Medzi revolučné metódy patria napríklad Z-Lasik Premium, ktorá sa používa na korekciu krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu a femtolaserové metódy ReLEx SMILE 3D a CLEAR, ktoré dokážu bezbolestne, rýchlo a s minimálnym rizikom pooperačných komplikácií odstrániť krátkozrakosť a ďalekozrakosť.
Po štyridsiatke dôjde u každého človeka ku strate zrakovej ostrosti na veľmi krátke vzdialenosti. Príčinou je
presbyopia, ľudovo tiež známa ako syndróm krátkych rúk. Dôvodom jej vzniku je strata pružnosti šošovky a jediným riešením, ako si opätovne zabezpečiť kvalitný zrak na veľmi krátke vzdialenosti je výmena opotrebovanej šošovky za umelú. Najdokonalejšou metódou tohto druhu operácie je v súčasnosti
FEMTO Z-Prelex, ktorá je, podobne ako vyššie spomínané metódy, súčasťou bohatého portfólia operácií v iClinic.
Jednou z množstva výhod výmeny šošovky je, že vďaka aplikácii trifokálnej šošovky je možné vyriešiť naraz problémy so zrakom do všetkých vzdialeností a zbaviť sa tak navždy okuliarov do diaľky, do blízka aj okuliarov na čítanie.